כללי

האם גם לכם יש נתח בקופת “הכספים האבודים”?

מכירים את הפרסומות שמסבירות שמעל 10 מיליארד שקלים מצויים בקרנות הפנסיה, בקופות הגמל וההשתלמות ובערוצי החיסכון השונים ושייכים לציבור הרחב? בשנים האחרונות אנשים רבים החלו לברר ולבדוק האם גם להם יש קופת גמל שנשכחה בבית השקעות כלשהו או קרן פנסיה ישנה עם 20,000 ש”ח שממתינים להם. ועדיין – בקופת ה”כספים האבודים” נצברו מיליארדים שממתינים לציבור הרחב שידרוש אותם. כיצד מאתרים את הכסף ומה עושים עם הכסף האבוד שנמצא?

"כספים אבודים" – מה זה בכלל?

שינוי מקום עבודה, מעבר דירה, החלפת סוכן ביטוח ועוד עשרות סיבות שונות הן אלו שגרמו למיליארדי שקלים מכספי הציבור להצטבר מבלי שמישהו יקום וידרוש את כספו בחזרה. מדינת ישראל הרימה את הכפפה וכעת קוראת לציבור לקום ולדרוש את כספו בחזרה. הסכום הוא עצום  ועומד כיום על כ-10 מיליארד (!) ₪, כך שהסיכוי שלכל אחד ואחד מכם קיימים כספים בקופת ה”כספים האבודים” הוא גדול מאוד.

מדינת ישראל פתרה את הבעיה באופן חלקי ובנתה מערכת שנקראת “הר הכסף”, המסייעת לציבור לאתר את כספו. במקביל החלה המדינה בקמפיין אגרסיבי שמעודד אנשים לאתר ולדרוש בחזרה את כספם. אולם, מספר שנים עברו ועדיין יש מיליארדי שקלים שהם כספי הציבור הנמצאים בקופת ה”כספים האבודים”. “הבעיה היא שלציבור הרחב אין את היכולת להתמודד עם הביורוקרטיה” מסביר שגיא חבסוב, מנכ”ל “שגיא תכנון פיננסי”, אשר מכיר היטב את המערכת מבפנים. “כפי שמרבית האנשים זקוקים לרואה חשבון ולסוכן ביטוח, כך מרביתם שמחים לעזרה באיתור כספם. כדי לקבל את הפרטים האלו הציבור נאלץ לעיתים להקדיש ימים של טלפונים, התכתבויות ובירורים, בכדי לדעת האם מדובר ב-30 ש”ח או ב-30,000 ש”ח. ונניח שהצלחתם להגיע למידע על חיסכון משמעותי שלכם – מה תעשו אז? צריך להבין באיזה מסלול הכסף מנוהל, מהו גובה דמי הניהול, האם שווה בכלל לפדות את הכסף, האם צריך לאחד אותו עם קרן אחרת או שאולי לנייד את החיסכון לניהול של גוף אחר שישיג רווחים טובים יותר ועוד. מדובר בעניין מתיש, הגוזל זמן יקר ודורש הבנה מעמיקה וכושר מיקוח מול הגופים הפיננסים. מרבית האנשים לא טורחים לברר או לדרוש את הכספים ולכן הכספים הללו עדיין שוכבים בקופת האוצר.”

כיצד אתם עוזרים לציבור להשיג את כספו?

“ראשית, אנחנו מבצעים בדיקות האם אכן קיימים כספים אבודים. במידה ומאתרים סכום כסף משמעותי אז מסייעים גם בסוגיות המורכבות יותר. אם כבר קיבלתם החלטה לאתר את כספכם, זאת הזדמנות מצוינת לתכנן את העתיד מחדש, כך שיהיה שווה יותר. לא מזמן התפרסמה בעיתונות הכלכלית ידיעה שמבהירה ש-40 מיליארד שקלים מכספי הציבור נזרקים לפח עקב תשלומים על ביטוחים לא מוצדקים ודמי ניהול עודפים. שווה לעצור רגע ולעשות סדר. אדם ממוצע יכול לאתר קופה ישנה של 25,000 ₪, ובמקביל להוזיל את דמי הניהול של קופת הפנסיה שלו וכך לשריין לעצמו עוד 150,000 ש”ח לקראת גיל הפרישה – וזו רק דוגמה אחת צנועה. מדובר בהרבה מאוד כסף שאנשים מפסידים בעקבות חוסר ידע או חוסר רצון להתעסק בנושאים הללו. אנחנו גורמים לכל התהליך המורכב הזה להיות פשוט, מובן ובעל ערך ממשי.

שגיא חבסוב, מנכ"ל "שגיא תכנון פיננסי"

כתבות נוספות