כדאי לדעת

כבר בדקתם האם אתם זכאים לדרכון פורטוגלי?

מיליוני ישראלים זכאים לאזרחות פורטוגלית! כך עולה מהערכות המבוססות על נתונים דמוגרפיים עדכניים (יהודים שמוצאם מארצות המוצא המזכות).

אזרחות פורטוגלית מקנה זכות לקבלת דרכון אירופאי, ואנו לא מכירים ישראלים רבים אשר יתנגדו לקבלת דרכון אירופאי.

אז אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בשנת 2015, תוקן חוק האזרחות הפורטוגלי באופן המאפשר קבלת אזרחות פורטוגלית לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל. היתרון הענק של החוק הפורטוגלי (להבדיל ממקבילו הספרדי שגם חוקק באותה שנה) הינו בפרוצדורה פשוטה וקלה. ואכן, בחודשים האחרונים יותר ויותר ישראלים מגלים את האטרקטיביות שלו ומזדרזים להתחיל בהליך לקבלת אזרחות פורטוגלית.

כדי לעשות סדר בנושא, פנינו ליוני קפלן, אשר שימש בעבר בתפקידים בשגרירות פורטוגל בישראל, במסגרתם היה אמון על יישום הליך האזרחות ונחשב למומחה בתחום. כיום משמש קפלן, בתפקיד בכיר כסמנכ"ל וכסמכות מקצועית בחברת פורטוגליס המתמחה בהליך והינה כיום החברה הגדולה והמובילה בתחום.

"החוק הפורטוגלי מתרכז בהוכחת זיקה למגורשים", מסביר קפלן ומדגיש את היתרונות, "אינו דורש דרישות נוספות וההליך הינו קל, פשוט ומהיר, בוודאי ביחס להליכים אחרים".

"אין ספק שמדובר בהזדמנות ייחודית ודי חד-פעמית לקבלת דרכון אירופאי. כעת, ההליך פשוט יחסית, אולם לטעמי יש להזדרז במימושו מאחר וגובר הסיכוי שיתווספו תנאים נדרשים נוספים, אשר יהפכו אותו למורכב יותר."

יוני קפלן, סמנכ"ל מקצועי בפורטוגליס

אז מי זכאי לדרכון פורטוגלי?

שאלנו את קפלן למי באמת יש סיכוי לקבל דרכון פורטוגלי. "צאצאי המגורשים מגיעים מארצות מוצא רבות ומגוונות בהרבה מאלה שרוב האנשים מעלים על דעתם", מבהיר קפלן.

אם ככה, ליוצאי אלו ארצות כדאי לבדוק אם הם זכאים לדרכון?

"החזקה הינה שלרובם המוחלט של יוצאי צפון אפריקה (מרוקו, אלג'יר, טוניס, לוב ומצרים), ארצות הבלקן – יוון, בולגריה, יוגוסלביה של פעם, טורקיה, סוריה ולבנון ודרום אמריקה, קיימת זכאות מובהקת. צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל ניתן למצוא גם בהולנד וחלק מסוים של יהדות עיראק".

האם גם אתם זכאים לדרכון פורטוגלי? לבדיקת זכאות חינם השאירו פרטים

בהשארת פרטים הנני מאשר קבלת פניות ומידע בנושא הזכאות לאזרחות פורטוגלית ואופן מימושה

למה כל כך משתלם להחזיק דרכון פורטוגלי ?

כמדינת איחוד אירופי, אזרחות פורטוגלית מבטיחה יתרונות משמעותיים לאזרחיה ולמחזיקי דרכון פורטוגלי, בדיוק כמו לבעלי כל דרכון אירופאי אחר:

# חופש תנועה: מעבר חופשי בין מדינות האיחוד ללא אשרה או הצגת דרכון.

# כניסה למדינות רבות (כולל ארצות הברית) ללא אשרה: כניסה ללא אשרה למאות מדינות ובכלל זה לארצות הברית ואף למדינות רבות נוספות, שבעלי דרכון ישראלי לא אינם רשאים להיכנס אליהם.

# מגורים ועבודה: הזכות לשהות ולעבוד בכל מדינות האיחוד ללא צורך באישור מיוחד, לרבות זכאות לכל ההטבות הסוציאליות הנהוגות  עבור תושבי האיחוד.

# לימודים גבוהים: הטבות משמעותיות בעת קבלה לאוניברסיטאות ציבוריות ברחבי האיחוד, עד כדי סבסוד משמעותי או מלא של שכר הלימוד.

איך זה עובד ?

התהליך הפורטוגלי כולל שלבים שונים שתחילתם בהגשת בקשה לקהילה היהודית בפורטוגל, שהוסמכה ע"י הרשויות בפורטוגל להכיר רשמית במבקש כצאצא למגורשי ספרד ופורטוגל. הכרה זו הינה למעשה הנדבך המהותי של ההליך. המשך ההליך מתבצע מול הרשויות בפורטוגל.

 

כיום, לא מעט גופים מציעים ייעוץ וליווי להשגת דרכון פורטוגלי, וחשוב מאד לבחור בגוף הנכון בכדי לנהל הליך יעיל, ממוקד ומהיר ובכדי לא להיקלע להוצאות מיותרות. חלק ניכר מהגופים הללו מלווים גם בקשות והליכי אזרחות של מדינות אחרות או פועלים בתחומי עיסוק נוספים ואינם מתמקדים ספציפית בהליך הפורטוגלי. עובדה זו פוגעת מטבע הדברים ביכולת ההתמקצעות וברמת היכרותם עם הרשויות והנהלים הפורטוגלים. יתר על כן, עסקים רבים מסתפקים בייעוץ, בעוד שמעטים בלבד מציעים ליווי אקטיבי ודינמי וניהול בפועל של הבקשה מראשיתה ועד למיצוי ההליך.

במהלך עבודתו בשגרירות נחשף קפלן לישראלים רבים שניסו להגיש בקשה לאזרחות, באופן עצמאי או דרך משרדי עורכי דין. "ראיתי לא מעט אנשים, אשר על פניו, יכלו לצלוח את ההליך בנקל ולקבל אזרחות, לא הצליחו לנהל אותו בעצמם. חלקם שילמו סכומים גבוהים למשרדי עורכי דין, אשר העניקו להם ייעוץ, אולם שלחו אותם להכין, לאשרר ולהגיש לבד את הבקשות, באופן שגרם להם להתייאש". קפלן כמי שחי שנים רבות בפורטוגל, דובר פורטוגזית שוטפת ומחזיק בעצמו אזרחות פורטוגלית (לאחר שצלח את ההליך בעצמו)  יכול להעיד מניסיונו עד כמה חשובה התנהלות מדויקת ובשפה הפורטוגזית מול הרשויות בפורטוגל.

ליווי אקטיבי צמוד

למרות שיוני קפלן פרש מעבודתו בשגרירות פורטוגל בישראל, הוא עדיין רואה גם בתפקידו הנוכחי בפורטוגליס, שליחות בעזרה לזכאים בצליחת ההליך לאזרחות פורטוגלית.

"בפורטוגליס אנו מתמקדים בניהול בקשות לאזרחות פורטוגלית בלבד, מתוך אמונה שההתמחות הספציפית והניסיון הייעודי מביאים תוצאות בדרך היעילה, המהירה והזולה ביותר עבור אלפי לקוחותינו. מטבע הדברים לאור נסיוני בתחום, הבנתי שהדרך ההוגנת היחידה היא ליווי אקטיבי צמוד ומלא של מבקשי האזרחות. לכן אנו בפורטוגליס מנהלים באופן פעיל כל בקשה מתחילתה ועד סיומה. ללקוחותינו נותר רק לאסוף את המסמכים הראשוניים לפי הנחיותינו ולהעבירם אלינו. למתקשים אנו מסייעים גם בהשגתם של המסמכים עצמם מהרשויות. בכדי לייעל עוד יותר את ההתנהלות, אנחנו מפעילים נציגות ייעודית בפורטוגל, פועלים דרך עורכי דין מקומיים מובילים ומנהלים קשר ישיר עם נציגי הקהילות היהודיות והרשויות בפורטוגל שיש להם תפקיד מכריע בבחינת הבקשות".

האם גם אתם זכאים לדרכון פורטוגלי? לבדיקת זכאות חינם השאירו פרטים

בהשארת פרטים הנני מאשר קבלת פניות ומידע בנושא הזכאות לאזרחות פורטוגלית ואופן מימושה

בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי: