בריאות ולייף סטייל

"סובלים ממחלת ריאות קשה? כנראה שמגיע לכם המון כסף"

מי שסובלים ממחלות ריאה בשילוב בעיות רפואיות נוספות או שבעברם עבדו במקום עבודה ונחשפו לחומרים מסוכנים, יכולים לקבל אחוזי נכות, פיצויים וקצבאות, אפילו אם הם נחשבים למעשנים כבדים. "הכרה בנכות, פטור ממס או אובדן כושר עבודה, שווים אלפי שקלים בחודש"

"בישראל מאות אלפים אנשים שסובלים ממחלות ריאה קשות, כמו COPD, אסטמה, פיברוזיס ריאתי ועוד. עם זאת, רבים מהם לא מודעים לזכויותיהם ולכן הם מפספסים כסף רב", כך אומרים ב"זכותי", המומחים לזכויות רפואיות.

הכרה במחלת ריאות כתאונת עבודה שווה אלפי שקלים בחודש

הסיכון לחלות במחלת ריאות קשה עולה בתחומי עיסוק שונים, כמו חקלאות, בנייה, תשתיות, מחצבות, כימיקלים, ריתוך, מסגרות, נגרות, בתי זיקוק, תעשיית התרופות ועוד.

"הכרה במחלת הריאות כמחלת מקצוע או תאונת עבודה יכולה לזכות את הנפגעים באחוזי נכות, קצבאות, פיצויים ואפילו פטור ממס הכנסה. המשמעות היא אלפי שקלים בחודש, ולכן חשוב מאוד לבדוק את הנושא לעומק עם גורם הבקיא בחוק אשר מכיר את מנגנוני הפיצוי בביטוח הלאומי ובמס ההכנסה", מסבירים בחברה. 

"גם מעשנים כבדים מגלים שהם זכאים לפיצוי ענק"

ב"זכותי" טיפלו בשנים האחרונות באלפי תיקים של חולי ריאות קשים. אחת התופעות אליה נחשפו היא של מעשנים כבדים אשר כלל לא מנסים למצות זכויות, למרות שהם נחשפו לחומרים מסוכנים במקום עבודתם.

כך למשל היה במקרה של ע' מהצפון שעבד במשך שנים בתפקיד שכלל חשיפה לחומרים מסוכנים, ובהמשך לכך, חלה במחלת ריאות. ע' חשש כי בשל היותו מעשן כבד הוא לא יצליח לזכות בהכרה כמי שחלה במחלת מקצוע, וזאת למרות שניתן היה להצביע על קשר בין סוג העבודה שלו להתפתחות מחלתו.

למרבה המזל ע' החליט לפנות לשיחת בירור ראשונית. הוא גילה שהעובדה שהוא מעשן לא פוגעת ביכולתו להגיש תביעה.

"הצלחנו לקבל עבור ע' הכרה במחלת הריאות כמחלת מקצוע, למרות עברו כמעשן כבד", מספרים ב"זכותי". "הוא קיבל 60% נכות, סכום של 150 אלף שקלים רטרואקטיבית, וגם קצבה חודשית של 8,600 שקלים, לכל חייו".

"קיבל החזר רטרואקטיבי של 420,000 שקלים"

עוד אוכלוסייה שנופלת לרוב בין הכיסאות היא של חולים הסובלים ממספר מחלות בו זמנית. "אנשים רבים חושבים שרק מי שיש לו בעיה רפואית קשה מאוד, כמו מחלה סופנית, יכול לקבל 90% נכות ולהיות זכאי לפטור ממס הכנסה. אבל גם שילוב של מספר ליקויים רפואיים יכול להקנות נכות של 90%", אומרים ב"זכותי".

"לדוגמא, מי שסובל ממחלת ריאות אבל גם מסוכרת או בעיית לב. במקרים כאלה, חשוב לבדוק באופן פרטני אם החולה יכול להגיע ל-90% נכות בחישוב משוקלל, וכך לקבל את הפטור".

כך היה במקרה של א', רופא מאזור המרכז, שסבל ממחלת ריאות ובעיות רפואיות נוספות, אך כשניסה מספר פעמים לקבל פטור ממס הכנסה, הבקשה נדחתה. "זכותי" הצליחה במקום בו שלוש חברות אחרות נכשלו – והשיגה עבורו החזר רטרואקטיבי של 420 אלף שקלים, ופטור ממס הכנסה לכל החיים".

סובלים ממחלת ריאות? לבדיקת זכאותכם לפיצויים והטבות, השאירו פרטים:

"ניתן לתבוע גם לאחר היציאה לפנסיה"

אוכלוסיה נוספת שלרוב אינה מודעת לזכויותיה היא של חולים במחלת ריאה קשה אשר פרשו לגמלאות. "הכרה במחלת ריאות שנגרמה מהעבודה או תאונת עבודה, יכולה להתקבל גם שנים לאחר שאותו אדם כבר לא מבצע את העבודה, זאת, למעט אסטמה שצריכה להתגלות במהלך שנות העבודה. במחלות אחרות, ניתן להגיש תביעה אפילו לאחר הפרישה לגמלאות. גם חולי סרטן ריאה, שחלו בעקבות חשיפה לאסבסט, צבעים, מתכות כבדות, חשיפה לדיזל ועוד, יכולים לתבוע".

עבור אותם אנשים, קיימות מספר אפשרויות לתבוע את הביטוח הלאומי – הכרה במחלה כתאונת עבודה או מחלת מקצוע, בבקשה להכרה בנכות כללית, בקשה לפטור ממס הכנסה וכן הכרה באובדן כושר עבודה ומחלות קשות. ניתן גם לתבוע כמה ממסלולים אלה במקביל.

היכרות מעמיקה עם הביטוח הלאומי

"זכותי" פועלת משנת 2005 בתחום מיצוי הזכויות. בחברה מקפידים על העסקת אנשי מקצוע, כמו מנהלי מחלקות לשעבר בביטוח הלאומי ורופא שישב בוועדות הביטוח במשך יותר מ-30 שנים. החברה הצליחה בשנים אלו להשיג מיליארדי שקלים עבור לקוחותיה.

התהליך שפיתחה החברה מתחיל בבדיקה ראשונית של התיק על ידי המחלקה המקצועית, על מנת לוודא את ייתכנות התביעה ללא הוצאת כספים מיותרת. בדיקה זו מבוצעת ללא עלות וניתן לקיימה באחד מסניפי החברה בישראל, בטלפון או בבית הלקוח.

"התמורה שלנו היא רק לפי הצלחה בתביעה", אומרים ב"זכותי". "המשמעות היא שהאינטרס שלנו זהה לזה של הלקוח – להשיג עבורו את ההטבות והזכאויות המקסימליות".

לסיכום, אומרים ב"זכותי": "חשוב לזכור שקבלת הכרה בנכות וזכאות לקצבאות ופיצויים היא תהליך ביורוקרטי ומסובך, ולכן מומלץ להיעזר במומחים שכבר השיגו בעבר תוצאות טובות. עדיף גם לעשות זאת בהקדם האפשרי, לפני שמגישים מסמכים מוטעים או עושים שגיאות אחרות שיפגעו בהליך ויסייעו לביטוח לאומי לדחות את הבקשה".

סובלים ממחלת ריאות? לבדיקת זכאותכם לפיצויים והטבות, השאירו פרטים:


יש לך 3 דקות? יש פה כמה נושאים ששווים קריאה

עם הנוף הכי יפה בישראל: 117,000 שקל לרבע דונם בכפר תבור

ביישוב הוותיק עם אוכלוסייה צעירה ומבוססת, מוסדות חינוך מצוינים ותחנת רכבת שתוקם בו בקרוב – עדיין ניתן לרכוש רבע דונם במחיר של מכונית יד 2. "מדובר בקרקע פרטית בטאבו ליד בתי הכפר ובסמוך לבית השוקולד ופארק המעיין, כך שהשווי צפוי להגיע למיליון שקל לאחר ההפשרה".

שכ"ד של 5,000 ש"ח בר"ג יכול להפוך ל21,000 ש"ח בדטרויט

משקיעים שיש להם את האומץ למכור את הדירה שלהם בישראל ולרכוש בתים בארה"ב מגלים כי הם יכולים לחיות ברמת חיים של הייטקיסטים.

בעלי עסק ויש לכם יותר מ-500 אלף שקל להשקעה? זה הזמן להכיר את סיגמא

עסקים רבים צוברים בחשבון החברה יתרה המצטברת לעתים למאות אלפי שקלים. כספים אלו לא מנותבים להשקעה, תוך חשש שכאשר העסק יזדקק לכסף הוא לא יהיה זמין. בבית ההשקעות הוותיק סיגמא, מסבירים כיצד ניתן לנהל את יתרות המזומנים של החברה באופן ה"תפור" למידות העסק.

נדל"ן גרסת 2024: המודל שמאפשר לכל אחד להיות הבעלים של נכס דיגיטלי מניב

יש מי שמבטיחים לכם להרוויח אלפי דולרים בחודש בלי לעבוד, ויש מי שיבנו עבורכם חנות פעילה באינטרנט עם מוצרים חמים ופידבקים טובים – ויסייעו לכם לייצר ממנה רווחים משמעותיים שיכולים לסייע לכל משפחה במדינת ישראל. "אנחנו לא מוכרים חלומות – אלא מודל עסקי שעובד"