בריאות ולייף סטייל

האיש שלימד את עצמו להפסיק לגמגם – ומעביר את הידע הלאה

שיטת "מדברים אחרת" לטיפול בגמגום נולדה מתוך המסע האישי של עדי אברמזון, שבמשך יותר מעשר שנים ניסה הכל כדי לטפל בבעיה – ונכשל. רק לאחר שיצא ללמוד בעצמו מגוון שיטות טיפוליות, הגיע לנוסחה שעובדת – וכעת הוא מלמד אחרים – מגיל 12 והלאה – איך להתחיל לאהוב את עצמם, ולהפסיק לגמגם.

"חששתי לדבר, החלפתי מילים רבות בכל פעם וניסיתי להסתיר את הגמגום שלי. אפילו שבדרך כלל הייתי מעז לדבר, הייתי נתקע או משנה את הניסוח המקורי. הגמגום שלי היה ברמה בינונית עד קשה תלוי בסיטואציה, וזה ממש הפריע לי בחיים לממש את היכולות והפוטנציאל שלי. הוא גרם לי להיראות לא מקצועי ולא בטוח מול אנשים. ייחסתי משקל רב למה שאחרים חושבים עליי".

זהו סיפורו הפרטי של דוד, שהתמודד שנים רבות עם גמגום. דוד ניסה להפטר מהגמגום בשיטות שונות, אך לא הצליח, עד שבגיל 28 הוא פגש את עדי אברמזון, המטפל בשיטת "מדברים אחרת" כבר מעל ל-10 שנים, ומי שסבל בעצמו מגמגום עד אמצע שנות ה-30 לחייו.

"הגמגום מתחיל לרוב בגילאים צעירים מאוד, ולעתים רחוקות גם בגיל מבוגר יותר, בעקבות אירוע טראומתי שנחקק בתת המודע", מסביר אברמזון. "הבעיה היא שרוב השיטות המקובלות, מתמקדות בדיבור עצמו ובדרכים לשפר אותו, אך גמגום הוא בעיה נרחבת הרבה יותר שקשורה גם בנפש, וזה גם היה המפתח במקרה של דוד", אומר אברמזון.

"בפעם הראשונה התייחסו לגמגום שלי בכלים מגוונים, הרבה מעבר לגמגום", משתף דוד. "לביטחון עצמי, להעצמה, ולתחושת מסוגלות אישית. למדתי להיות יותר משוחרר, להיות נאמן לעצמי. מצאתי את עצמי עומד מול כיתת קצינים, חלקם בכירים, ואומר: 'אני מגמגם, אל תתרגשו אם אני נתקע', אבל אני מדבר – ואני מצליח".

"לא חלמתי שאני אנחה סדנאות והרצאות"

עדי אברמזון החל את דרכו המקצועית כמהנדס תוכנה ומערכות מידע בתחום ההיי-טק. "האופי שלי הוא לחקור דברים לעומק, ובגלל זה לא הסתפקתי בתואר ראשון ועשיתי תואר שני, עם תזה שהיא עבודה מחקרית. את הגישה של מחקר וירידה לעומק הדברים אימצתי כשניסיתי לפתור את הגמגום שלי", הוא אומר.

"גיליתי שהגמגום משבש את אמצעי התקשורת העיקרי שלנו עם הסביבה", מסביר אברמזון. "כל פעולה פשוטה שמצריכה דיבור הופכת למפחידה, בגלל חשש מתגובת הסביבה. התוצאה – המגמגם סובל מדימוי עצמי נמוך, חוסר ביטחון עצמי וקושי כמעט בכל תחומי החיים – חוסר יכולת להכיר אנשים חדשים וליצור זוגיות, חשש מראיונות עבודה והסתפקות בתפקידים שלא מצריכים דיבור, ועוד. מי שלא מגמגם, לא יבין את הקשיים הללו לעולם".

אברמזון מעיד כי, "לאחר שאני עצמי ניסיתי כל טיפול אפשרי, במבט לאחור אני מבין שהביטחון העצמי, הדימוי העצמי והערכה העצמית שלי נפגעו מאוד כל השנים הללו. כשהבנתי שהגמגום הוא גם עניין פיזי, יצאתי למסע של לימוד והעמקה. למדתי אימון אישי מסוגים שונים ו-NLP, וכיום אני טריינר ומאסטר ומאמן בשיטה זו".

לדבריו, "מכל מה שלמדתי השארתי רק את מה שעובד, רק מה שעזר לי אישית לצאת לגמרי מהגמגום ולהעלות את הביטחון וההערכה העצמית שלי. כיום, פרט למאות טיפולים ולליווי של עשרות אנשים בתהליכי שינוי רבי עוצמה, אני גם מנחה סדנאות והרצאות – דבר שלא חלמתי מעולם שאוכל לעשות".

לבדיקת התאמה לטיפול בשיטת "מדברים אחרת" אנא לחצו על אזור מגוריכם:


להבין את הגורם הפנימי לגמגום

בשיטת "מדברים אחרת", המתאימה לבני 12 ומעלה, הדגש הוא על תהליך נפשי שעוברים המטופלים – במטרה לשנות את האופן בו הם חושבים על עצמם, את השפה הפנימית שלהם. "המטרה היא לשנות את הסיפור שאנחנו מספרים לעצמנו עלינו. להתמקד בדימוי העצמי וההערכה העצמית. כאשר אנחנו מצליחים לשפר אותם – זה גם מוקרן כלפי חוץ ובסוף מוחזר כלפינו. ביטחון עצמי גבוה יותר, מתבטא גם בדרך בה אנו מתקשרים", אומר אברמזון.

"התהליך כולל ליווי אישי יד ביד למשך שלושה חודשים ו-10 פגישות הנערכות בזום, כדי לשמור על נוחיות מרבית עבור המטופלים. כל פגישה נמשכת עד שעה, ובמהלכן אני מלמד את הכלים שפיתחתי, ונותן למטופלים משימות שקשורות לכלים אלה – כך שהם מתנסים באופן מעשי ביישום הכלים, בפגישות עצמן ואחריהן. עם זאת, אני זמין לשאלות ובקשות לאורך כל התקופה, ולא רק בפגישות עצמן", אומר אברמזון.

"בתהליך, כל מטופל ומטופלת לומדים להכיר את עצמם לעומק. קודם כל, אנחנו מבינים יחד מה גורם להם לגמגם, מה עוצר את הדיבור החופשי והטבעי שלהם. לאחר מכן, אנחנו לומדים להתמודד עם התגובות מהסביבה ולהתבטא בביטחון בסיטואציות שונות. כלים חשובים נוספים שנלמדים בתהליך הם כיצד להימנע ממחשבות שליליות, להוריד את רמת הלחץ ולהתמודד עם חרדות. כל אלה מובילים לתרגול דיבור חופשי".

במבחן התוצאה, אומר אברמזון, אנשים מפסיקים להימנע, ומתחילים לממש את הרצונות והחלומות שלהם כשהם מבינים שהגמגום לא צריך לעצור אותם. הביטחון העצמי שעלה, גם מפחית מאוד את הקושי בדיבור.

"את הכלים הללו אפשר ליישם בכל תחום בחיים, ולמעשה, המטופלים הופכים למטפלים של עצמם. בדיוק כמו שעזרתי לעצמי לשפר את חיי, כולם יכולים לעבור את השינוי הפנימי העמוק והמשמעותי הזה – ולהרים את עצמם למעלה".

  • דף זה אינו מיועד לאבחון, טיפול, ריפוי או מניעה כלשהי של מחלה.
  • התוצאות עשויות להשתנות וייתכן והתוצאות אינן מייצגות או עשויות להיות לא מדוייקות.
  • מידע זה אינו מהווה ייעוץ רפואי ואין להסתמך עליו ככזה.

יש לך 3 דקות? יש פה כמה נושאים ששווים קריאה

פתרון זה לבעיית ההתקרחות פועל תוך 4 חודשים בלבד

"לפני כמה שנים, בעונה השנייה של "הכוכב הבא", כשהמסך עלה מעלה, כשמחיאות הכפיים וההתלהבות אחזה בקהל, הדבר היחיד שאריאל חשש ממנו הוא איך יראה השיער שלו בשידור. האם יראו שהוא מקריח? האם הפלאשים יחזירו אור מהקרקפת הדלילה שלי?

כלי חכם יעזור לכם להבין (אונליין) מה לעשות עם הכסף שחסכתם

ענו על שאלון קצר וקבלו הסבר פשוט וברור על ההשקעות האטרקטיביות ביותר בארץ ובעולם

49 קומות של יוקרה: דירה חדשה בקייב ב-10,000$ בלבד

הקסם של קייב שבאוקראינה, המשלבת מזרח ומערב, הביא קבוצת יזמים ישראלים לבנות בעיר מגדל דירות חדיש בן 49 קומות – שתוכנן כדי להגשים חלומות לתיירים ואנשי עסקים כאחד. כעת כבר עומדת להסתיים מכירת הדירות בקומות 13-14 ו-26-27 המוצעות במחירים אטרקטיביים במיוחד, ועם הון התחלתי של 10,000 דולר בלבד.

כך השקעה בבתי אבות סיעודיים בארה"ב תייצר לכם הכנסה קבועה!

גם בתקופה סוערת במיוחד בארה"ב ובעולם כולו, שני סקטורי נדל"ן נותרו יציבים: מתחמי מולטי-פמילי לזכאי משרד השיכון האמריקאי ומתקני סיעוד גריאטריים למבוטחי המדינה. "לא קל להיכנס לסקטור הזה, אבל מי שמצליח, נהנה מתזרים מזומנים קבוע לצד ודאות מלאה"