בריאות ולייף סטייל

"בתוך כמה שבועות, התנועה חזרה לגפיים": השיטה החדשה לשיקום פגועי ראש ושורדי שבץ מוחי

20 אלף ישראלים עוברים בכל שנה שבץ מוחי ואלפים נוספים סובלים מפגיעות ראש הפוגעים בתפקוד ובאיכות החיים, אך הטיפול השיקומי המקובל מתמקד אך ורק בצד הפיזי. מערכת recoveriX שפותחה על ידי חברת G.tec העולמית מטפלת בשורש הבעיה – המוח, ומאפשרת להאיץ את תהליך השיקום. "אנחנו מאמנים את המוח ליצור מחדש את הקשר עם שרירי הגפיים, וכך מגיעים לשיקום אפקטיבי ומהיר יותר"

בכל שנה, 20 אלף ישראלים עוברים שבץ או אירוע מוחי אחר, ואלפים אחרים סובלים מפגיעת ראש. במקרים רבים, התוצאה היא פגיעה משמעותית בתפקוד וביכולת הניידות, עד כדי נכות תמידית. 

את המצב הזה מבקשת לשנות חברת G.tec העולמית, שפיתחה את שיטת recoveriX לשיקום אנשים שעברו שבץ מוחי או סובלים מפגיעת ראש. המערכת המהפכנית של החברה אינה מתמקדת ביד או ברגל הלא מתפקדת, אלא במקור הבעיה – במוח עצמו. באמצעות מכשירים מתקדמים, עוזרת השיטה ליצור חיבור מחדש בין המוח לבין השרירים האחראים על תנועת הגפיים, גם אם חלפו שנים רבות מאז השבץ או הפגיעה המוחית. 

הופכים את הדמיון לתנועה

מערכת ה-recoveriX שינתה מהיסוד את הגישה הטיפולית המקובלת בנפגעי שבץ ופגיעות מוח אחרות. בעשורים האחרונים, השיקום כלל בעיקר תרגילי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק אותם ביצעו המטופלים שוב ושוב ושוב, שנים ארוכות, תוך השגת שיפור מינורי בלבד. לא פעם הנפגעים ומשפחתם גם מצאו עצמם מוציאים כסף רב בתהליך, בשל הצורך לוודא שבכל תרגול, יהיו לצד המטופל פיזיותרפיסט, רופא או איש צוות רפואי אחר.

"הרעיון הוא מהפכני – שיקום חולי שבץ מוחי ופגועי ראש על ידי אימון מחדש של המוח", אומר אורי שכטר, מנכ"ל חברת NBT המייצגת את G.tec בישראל. "המערכת מחברת בין המוח והחשיבה של המטופל, לשרירים שאחראים ישירות על תנועת הגפיים. למעשה היא כוללת שלוש מערכות הפועלות יחד, במטרה לשקם פעילות מוטורית של גפיים עליונות ותחתונות. באמצעות אימון פשוט, כשמטופל חושב על תנועה של היד או הרגל – היא נהפכת ממחשבה בלבד, לתנועה אמיתית".

המערכות המשולבות כוללות מערכת שמודדת את פעילות המוח החשמלית בזמן דימוי התנועה של הגפיים, ומשקפת את הפעילות המוחית על מסך המחשב של המטפל. לצד זה פועלת מערכת הצגה חזותית – המציגה את דימוי התנועה שנסרקה במערכת ומציגה פידבק להצלחת המטופל, ומערכת שהופכת את התנועה הדמיונית לאמיתית, על ידי גירוי חשמלי של השרירים הפגועים. לאורך הטיפול כולו, המטופל אינו חש כאב כלל. המשוב התחושתי והחזותי שמקבל המטופל במהלך האימון, מגביר את המוטיבציה שלו והופך את האימונים לאפקטיביים יותר.

מעוניינים במידע על מערכת recoveriX המהפכנית?
השאירו פרטים >>>

משוב חיובי מהמטופלים

לאחר שהופעלה בהצלחה ב-50 מרכזים ברחבי העולם וקיבלה את אישור ה-CE האירופי, הגיעה השיטה גם לישראל, כאן קיבלה אישור בטיחותי ממשרד הבריאות. "לצערנו, בישראל יש לא מעט אנשים שנפגעו משבץ ובעיות אחרות במוח, גם בגיל צעיר יחסית", אומר שכטר. "היתרון האדיר של המערכת הוא השיפור המשמעותי בתהליך השיקום, כפי שמראים מחקרים ובדיקות רבות שנערכו בעולם.

"לא פחות מכך, חשוב לציין שהמטופלים עצמם מספקים משוב חיובי מאוד לשיטה. אחרי כ-10 טיפולים בלבד בממוצע (בהתאם למטופל ולחומרת מצבו), התנועה מתחילה לחזור לגפיים שלהם והם מתחילים להזיז אותן. זה פרק זמן קצר משמעותית מאשר הטיפול שמציעות היום קופות החולים בישראל".

"השיטה שינתה לי את החיים"

עד כה, סייעה המערכת לאלפי אנשים בעולם, בהם כאלה שעברו אירוע מוחי חודשים ספורים לפני תחילת הטיפול, או 30 שנה לפני כן. בישראל, מבוצעים הטיפולים על ידי מרפאים בעיסוק או פיזיותרפיסטים המתמחים בשיקום שבץ מוחי, ובקליניקות ייעודיות.

מטופלת ישראלית נוספת שכבר התנסתה בשיטה היא אורלי שמואל, שעברה אירוע שבץ לפני כשנתיים. "הייתי אשת קריירה מאוד עסוקה. ניהלתי חיי משפחה, אהבתי לבלות ולרקוד וללכת לחדר כושר. ביום בהיר אחד הרגשתי חולשה בגפיים. לא ייחסתי לזה חשיבות, אבל בעלי לקח אותי לבית חולים ואבחנו שעברתי שבץ. אוטם בצד שמאל".

לדברי אורלי, מהרגע שהיא קיבלה את הבשורה היא לא הפסיקה לבכות. "ישבתי על כסא גלגלים במשך חצי שנה, זה פגע לי בדיבור, ביד שמאל וברגל שמאל. לא התקלחתי לבד. העצמאות שלי הלכה לאיבוד". אורלי התמידה במשך שנה בטיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ועבדה עם קלינאית תקשורת, אך במקביל חיפשה את הדרך לשינוי אמיתי, ואז היא שמעה על recoveriX.

"הם מציעים טיפול שמשפיע על התפקוד דרך המוח. זה נשמע לי טבעי", מספרת אורלי. "התחלתי לעשות את הטיפולים והרגשתי שאני מסוגלת ללכת טוב יותר, יותר מהר, יותר שיווי משקל. הרגשתי שהיד עוזרת לי, למשל, להתאפר, לבשל, לחתוך, לפתוח דלת לא חשבתי שזה יקרה. זה גם עזר לי לדיבור, שנהיה יותר ברור. זו היתה פריצת הדרך שלי להטבה. השיטה הזו היא כלי לחיים, והיא שינתה לי את החיים".

לדברי שכטר, "זוהי למעשה המערכת היחידה בעולם שמשקמת את הנפגע תוך התייחסות למוח שלו, ולא ליד או לרגל שנפגעו. נקודת המוצא היא שהפגיעה עצמה היתה במוח, ולכן שם צריך להיות הטיפול. רק כך אפשר להשיג שינוי משמעותי".

מעוניינים במידע על מערכת recoveriX המהפכנית?
השאירו פרטים >>>

– דף זה אינו מיועד לאבחון, טיפול, ריפוי או מניעה כלשהי של מחלה.
– התוצאות עשויות להשתנות וייתכן והתוצאות אינן מייצגות או עשויות להיות לא מדוייקות
– מידע זה אינו מהווה ייעוץ רפואי ואין להסתמך עליו ככזה


יש לך 3 דקות? יש פה כמה נושאים ששווים קריאה

פתרון זה לבעיית ההתקרחות פועל תוך 4 חודשים בלבד

"לפני כמה שנים, בעונה השנייה של "הכוכב הבא", כשהמסך עלה מעלה, כשמחיאות הכפיים וההתלהבות אחזה בקהל, הדבר היחיד שאריאל חשש ממנו הוא איך יראה השיער שלו בשידור. האם יראו שהוא מקריח? האם הפלאשים יחזירו אור מהקרקפת הדלילה שלי?

כלי חכם יעזור לכם להבין (אונליין) מה לעשות עם הכסף שחסכתם

ענו על שאלון קצר וקבלו הסבר פשוט וברור על ההשקעות האטרקטיביות ביותר בארץ ובעולם

49 קומות של יוקרה: דירה חדשה בקייב ב-10,000$ בלבד

הקסם של קייב שבאוקראינה, המשלבת מזרח ומערב, הביא קבוצת יזמים ישראלים לבנות בעיר מגדל דירות חדיש בן 49 קומות – שתוכנן כדי להגשים חלומות לתיירים ואנשי עסקים כאחד. כעת כבר עומדת להסתיים מכירת הדירות בקומות 13-14 ו-26-27 המוצעות במחירים אטרקטיביים במיוחד, ועם הון התחלתי של 10,000 דולר בלבד.

כך השקעה בבתי אבות סיעודיים בארה"ב תייצר לכם הכנסה קבועה!

גם בתקופה סוערת במיוחד בארה"ב ובעולם כולו, שני סקטורי נדל"ן נותרו יציבים: מתחמי מולטי-פמילי לזכאי משרד השיכון האמריקאי ומתקני סיעוד גריאטריים למבוטחי המדינה. "לא קל להיכנס לסקטור הזה, אבל מי שמצליח, נהנה מתזרים מזומנים קבוע לצד ודאות מלאה"