בריאות ולייף סטייל

לחזור לנשום: הסדנה שמלמדת איך להתגבר על קוצר נשימה

מסתובבים עם פה פעור ותחושה שאתם לא מצליחים לנשום כמו שצריך? בין אם הבעיה היא דלקת ריאות, אסטמה או אפילו התקף חרדה, בסדנה קצרה בשיטת בוטייקו אפשר ללמוד לנשום נכון יותר ולתת לגוף את כל החמצן שהוא צריך – ללא תרופות וטיפולים פולשניים

הסופר אתגר קרת כתב פעם, שבזמן התקף אסתמה, מרגישים כאילו מנסים לנשום דרך קשית שהקצה השני שלה סתום. לא מעט ישראלים מרגישים את התחושה הזו, בין אם הם סובלים מאסתמה או בעיות פיזיולוגיות  או חווים תקופת סטרס: קושי נשימתי פתאומי או קבוע, פה פעור, נשימה קולנית, נחירות, תחושה תמידית של אף סתום ועוד. 

לרוב הטיפול שיציעו הרופאים יהיה בתרופות או אפילו ניתוח, ולא בטוח שאלו לבד יפתרו את הבעיה. אך קיימת גישה נוספת שתופסת תאוצה בעולם בשנים האחרונות – שיטת בוטייקו לבעיות  קשיי נשימה. בשיטה זו, לומדים המשתתפים סדרת תרגילים לטיפול בנשימה שאינה מספקת, ואף מכירים לעומק את העקרון הפיזיולוגי העומד מאחורי השיטה. 

את השיטה מבססת בישראל משנת 2004 מרגלית נועם. לדבריה, "בין אם מדובר באסתמה, נזלת כרונית, מחיצה עקומה באף,  או תחושת חרדה – כל אלה גורמים למחסור בכמות מספקת של חמצן ותחושה שהנשימה לא מלאה ולא מספקת, כך שהסובלים מרגישים תמיד עייפים ותשושים, נושמים נשימת פה מרובה  ולכן גם נוטים לפתח דום נשימה בשינה ובעיות בריאותיות בחלל הפה. שיטת בוטייקו נועדה לטפל במגוון קשיי נשימה לטווח הארוך, ולפי מחקרים בנושא אסטמה מגיעה לשיעור הצלחה של 85%".

"בלי תרופות ובלי טיפולים פולשניים"

נועם, מדריכה מוסמכת בשיטת בוטייקו, פיתחה תהליך הדרכה אישי הכולל כמה מפגשים בהם נלמדת המיומנות לטפל בבעיה המיידית שמפריעה לנשימה. "אנחנו לומדים את הטכניקה לפתוח אף סתום, להתגבר על שיעול, צפצופים וקוצר נשימה, ומה התרגול היומי הדרוש כדי להסדיר את הנשימה לטווח ארוך. כך המשתתפים מבינים איך לתקן את צורת הנשימה שלהם באופן קבוע, קוצר הנשימה הולך ונעלם, וגם במקרים הנדירים שבהם הוא חוזר, הם יודעים איך לטפל בו.

בנוסף, להדרכה יש חלק עיוני, בו לומדים מה התהליך שעובר על הגוף בזמן קשיי נשימה, מה ההשפעות של נשימה לא תקינה, מה גורם להפרעות נשימה ועוד. השילוב בין המיומנות הפיזית לידע התיאורטי, מאפשר לשמור על התוצאות לאורך זמן, כאשר בעת הצורך אני מספקת תמיכה וליווי אישי. כל זאת, בלי תרופות, טיפולים פולשניים ואביזרים חיצוניים, כשאת התרגילים אפשר לבצע בכל מקום ובכל זמן".

הסדנה, בעלות של החל מ-1,280 שקל בלבד, מתקיימת במפגשים פרונטליים ברעננה, או באמצעות זום, לכל רחבי הארץ. בנוסף, פועלת נועם להכשרת מדריכים נוספים בשיטה. "אל בוטייקו הגעתי בגלל הילד שלי", היא משתפת.
"הוא סבל מאסטמה ושנים ארוכות לא מצאנו טיפול שישפר את מצבו, עד שהגענו לסדנת בוטייקו. תוך פחות מחודש, הוא הצליח לנשום לרווחה, והיום הוא אפילו מטפס על הרים, בלי שום קושי נשימתי. החלטתי לקבל הסמכה בשיטה בעצמי, ומאז אני מעבירה אותה בארץ, למטופלים ולמדריכים לעתיד, תוך הקפדה על הסטנדרטים של הארגון הבינלאומי BBEA.

"הייתי מכור לוונטולין – והצלחתי להפסיק"

אור מתל אביב, שעבר את הסדנה לפני מספר חודשים, מספר כי "בגיל 8 גילו אצלי אסטמה, וכל מאמץ פיזי הביא מיד להתקף. מאז נמנעתי מכל מאמץ, לא השתתפתי בשיעורי ספורט, הלכתי והשמנתי והשתמשתי בוונטולין 4 פעמים ביום, אם לא יותר. הייתי מכור. לאחר הקורס של מרגלית, עברתי שינוי משמעותי. איני משתמש במשאף כבר מספר חודשים, ישן טוב יותר בלילה וערני יותר ביום, נושם מהאף, יורד במשקל והשבוע אפילו הצלחתי לרכב על אופניים בלי להפסיק באמצע". 

רחל מאזור הצפון מספרת כי, "30 שנה אני מתמודדת עם אסטמה, ויכולה להגיש עבודת דוקטורט על כל הטיפולים שניסיתי. לקורס של מרגלית החלטתי להירשם דווקא בעונה שבה אני סובלת מקדחת השחת, ומרגישה הכי במצוקה עם הנשימה. ידעתי שזה יעזור לי לעבור את התקופה בשלום, ונכון להיום איני זקוקה לשום משאפים או אינהלציה. אני ישנה פחות שעות וערנית באותה מידה. האל"ף-בי"ת של החיים זה לנשום נכון. ישנה רחל של לפני הקורס, ושל אחרי הקורס".

נועם מסכמת כי "שיטת בוטייקו מטפלת במספר גדול של בעיות בריאות, ולכן יכולה להקל על אנשים רבים. יישום השיטה מאפשר לכל אחד לקחת אחריות אישית, ולנקוט בפעילות כדי לשפר את מצבו הבריאותי, כי אפשר להשיג שליטה על המצב. היכולת לעזור לאנשים שברבים מהמקרים לא ידעו שהפתרון ממתין להם מעבר לפינה, היא הסיבה להיותי מדריכה בשיטת בוטייקו. לשמחתי, אני רואה את השינוי במצבם הבריאותי של מטופלי בזמן אמת".

 

סובלים מקוצר נשימה?
לסדנה קצרה ואפקטיבית עם 85% הצלחה - השאירו פרטים >>>

– דף זה אינו מיועד לאבחון, טיפול, ריפוי או מניעה כלשהי של מחלה.
– התוצאות עשויות להשתנות וייתכן והתוצאות אינן מייצגות או עשויות להיות מדוייקות
– מידע זה אינו מהווה ייעוץ רפואי ואין להסתמך עליו ככזה


יש לך 3 דקות? יש פה כמה נושאים ששווים קריאה

פתרון זה לבעיית ההתקרחות פועל תוך 4 חודשים בלבד

"לפני כמה שנים, בעונה השנייה של "הכוכב הבא", כשהמסך עלה מעלה, כשמחיאות הכפיים וההתלהבות אחזה בקהל, הדבר היחיד שאריאל חשש ממנו הוא איך יראה השיער שלו בשידור. האם יראו שהוא מקריח? האם הפלאשים יחזירו אור מהקרקפת הדלילה שלי?

כלי חכם יעזור לכם להבין (אונליין) מה לעשות עם הכסף שחסכתם

ענו על שאלון קצר וקבלו הסבר פשוט וברור על ההשקעות האטרקטיביות ביותר בארץ ובעולם

49 קומות של יוקרה: דירה חדשה בקייב ב-10,000$ בלבד

הקסם של קייב שבאוקראינה, המשלבת מזרח ומערב, הביא קבוצת יזמים ישראלים לבנות בעיר מגדל דירות חדיש בן 49 קומות – שתוכנן כדי להגשים חלומות לתיירים ואנשי עסקים כאחד. כעת כבר עומדת להסתיים מכירת הדירות בקומות 13-14 ו-26-27 המוצעות במחירים אטרקטיביים במיוחד, ועם הון התחלתי של 10,000 דולר בלבד.

כך השקעה בבתי אבות סיעודיים בארה"ב תייצר לכם הכנסה קבועה!

גם בתקופה סוערת במיוחד בארה"ב ובעולם כולו, שני סקטורי נדל"ן נותרו יציבים: מתחמי מולטי-פמילי לזכאי משרד השיכון האמריקאי ומתקני סיעוד גריאטריים למבוטחי המדינה. "לא קל להיכנס לסקטור הזה, אבל מי שמצליח, נהנה מתזרים מזומנים קבוע לצד ודאות מלאה"