כדאי לדעת

הטכנולוגיה שמונעת הדבקה בחללים סגורים – הגיעה לישראל

בחודשים האחרונים עלתה המודעות לסכנת ההדבקה החמורה הטמונה בשהות בחללים סגורים ולא מאווררים. מחלות בדרכי הנשימה, כאבי ראש וסחרחורות תמיד קושרו לשהייה ממושכת תחת המזגן, אולם המגיפה הנוכחית המחישה כיצד נשימת אוויר ממוחזר שנפלט מריאותיהם של אחרים עלולה להוות סכנת נפשות של ממש. בבתי חולים ומרפאות משתמשים כבר שנים בטכנולוגיה מתקדמת שמשלבת קרינת UV כדי לטהר את האוויר – ועכשיו היא מגיעה גם לבתים פרטיים ומשרדים

אם בגל הראשון שהגיע לישראל בחודש מרץ עוד לא היה ברור כיצד נדבקים, היום כבר ידוע שעיקר ההדבקה מתבצע בחללים סגורים, באמצעות טיפות קטנות מאוד שמתפזרות באוויר ויכולות להעביר נגיפים מאדם לאדם. המשמעות פשוטה: מאחר שאנחנו מבלים שעות רבות מדי יום בבית או במשרד לא מאוורר, סכנת ההדבקה בנגיפים ומחלות שונות רק עולה.

"בישראל, בגלל מזג האוויר החם, אנחנו סוגרים חלונות ומפעילים את המזגן", מסביר יוסף שאלתיאל, יועץ מדעי לחברת סטריליין, המתמחה בפתרונות טיהור אוויר. "אם יש חולה בחדר, המזגן מפזר את הנגיף לשאר האנשים שנמצאים בו. כשחקרו הדבקה במטוסים, למשל, גילו שמי שנדבקו הם אלה שישבו קרוב לפתחי המיזוג".

ד"ר יוסף שאלתיאל

אז מה יכול להיות הפתרון?

"צריך להביא בחשבון שבכל חלל סגור, אנחנו נושמים אוויר שכבר היה בריאות של מישהו אחר. לכן, חשוב מאוד להקפיד על אוורור של החדרים. אם חם או קר מדי, או שמעדיפים את הטמפרטורה הנוחה של המזגן, חיוני לדאוג לכך שהאוויר הממוחזר של המזגן יעבור סטריליזציה שתנקה אותו", אומר שאלתיאל.

יש טכנולוגיה כזו?

"יש, אבל עד עכשיו היא היתה בשימוש רק בחדרי ניתוח בחדרי חולים ובמעבדות יוקרתיות. אנחנו החלטנו שהגיע הזמן להביא אותה גם אל תוך הבית והמשרד. במיוחד היום, חייבים לצמצם את הסיכון להדבקה, כדי שאפשר יהיה לחזור לעבודה בביטחון, ולהמשיך את השגרה הביתית".

"אור אולטרה סגול מנטרל נגיפים וחיידקים"

מערכת אולטרה 5 שמשווקת סטריליין מורכבת על סוללת הקירור של המזגן המרכזי או המיני מרכזי, ובאמצעות קרינת UVC חזקה, מטהרת את האוויר שהמזגן מפזר ברחבי החדר. "קרני ה-UV (אולטרה סגול) משמידות 99.9% מהנגיפים והחיידקים שמקורם במערכת המיזוג, וכן עובש", מדגיש שאלתיאל.

איך זה פועל?

"אור אולטרה סגול פוגע בדנ"א של נגיפים, חיידקים, עובשים ונבגים באופן שמונע מהם את היכולת להשתכפל, ובכך מנטרל אותם והופך אותם ללא מסוכנים. זו הסיבה לכך שבשנים האחרונות, תחום טיהור האוויר באמצעות UV נמצא בצמיחה מואצת בארץ ובעולם. בנוסף, מחקרים רבים מוכיחים שאור אולטרה סגול מסוג UVC (באורך גל של 254 ננו-מטר) משמיד נגיפים".

מתעניינים במערכת אולטרה 5? השאירו פרטים כאן >>

"טכנולוגיה בטוחה – שגם חוסכת כסף"

המערכת, מסביר שאלתיאל, מותקנת בתוך 30 דקות בלבד ומתאימה למשרדים, עסקים קטנים וגדולים, מבני ציבור, בתי כנסת, מפעלים, רשתות קמעונאיות, מרפאות וקליניקות, אך גם לבתים פרטיים ודירות עם מערכת מיזוג מרכזית או מיני מרכזית. כיום היא כבר מותקנת בכמה בתי חולים בישראל, ומשרד הבריאות אף המליץ על התקנת מערכות UVC במסגרת המלחמה בנגיף.

"אם יש חולה בחדר, המזגן מפזר את הנגיף לשאר האנשים שנמצאים בו"

"המזגן עשוי להיות ווקטור משמעותי בהתפשטות הנגיף. קיבלנו הדגמה לכך בפרשת ה'דיאמונד פרינסס', האונייה המפורסמת שבה מאות אורחים נדבקו ובודדו בתאים שלהם תקופה ארוכה", אומר שאלתיאל. "יש חוקרים שסבורים שמערכת האוורור שחיברה בין התאים היא זו שגרמה להדבקה, וכבר מדברים על כך שכדי שחברות קרוז יוכלו לחזור לפעולה, יתקינו בהן מערכות UVC.

"אולטרה 5 היא הפתרון האופטימלי לתקופה הנוכחית. מדובר בטכנולוגיה בטוחה לחלוטין, שמשמידה את כל הנגיפים, החיידקים והמזיקים השונים שאורבים במקומות הלחים והחשוכים בתוך המזגן ועלולים לגרום למגוון של בעיות בריאות. וכערך מוסף, היא אף משפרת את יעילות המזגן ואורך החיים שלו, תוך חיסכון בחשמל ובכסף. זו הזדמנות מצוינת לדאוג לסביבה בריאה ובטוחה יותר למשפחה, לעובדים ולמבקרים בעסק".

מתעניינים במערכת אולטרה 5? השאירו פרטים:

כתבות נוספות