כדאי לדעת

בדרך למותג בינלאומי: עדן פינס מוציאה דרכון פורטוגלי

לאחרונה יותר ויותר ישראלים מוציאים דרכון פורטוגלי ונראה כי גם הסלבס המקומיים שלנו חולמים על אזרחות אירופית שתפתח להם עוד דלתות. בדקנו עם עדן פינס, הדוגמנית העסוקה, למה גם היא החליטה להצטרף לטרנד

כששואלים את עדן פינס למה בחרה להוציא דרכון פורטוגלי, היא עונה בפשטות: “למה לא? אם פתוחה בפניי האפשרות – אני אנצל אותה”. הדוגמנית העסוקה, שמובילה קמפיינים של מותגי אופנה מובילים בארץ וברחבי העולם, הבינה שאזרחות אירופית יכולה להקל עליה מאוד את העבודה.

“אני טורקיה מצד אבי וכששמעתי שאני זכאית לדרכון מאוד שמחתי”, היא אומרת. “מבחינתי כל דבר שפותח לי עוד דלתות ומקל עבורי על תהליכים ביורוקרטיים מתישים – מתקבל בברכה”.

איך זה עוזר בעבודה שלך?

“כדוגמנית, אני עובדת בכל העולם. אני יכולה להיות יום אחד במלדיביים ויום אחר כך בניו יורק. ברוב המקומות האלה, מבקשים שאוציא ויזת עבודה ואישורים שונים. כשאקבל את הדרכון החדש ואוכל להיות בעלת אזרחות אירופית – התהליך של הוצאת הוויזות והאישורים ייחסך ממני”.

לעבוד באופן חוקי באירופה בלי ויזה

ואכן, יש ישראלים רבים שבזכות האזרחות הנוספת יכולים לעבוד באופן חוקי ברחבי היבשת האירופית בלי צורך באשרות. בנוסף, אזרחים זכאים גם לכל התנאים הסוציאליים של המדינה בה הם עובדים – מה שהופך את העבודה שם גם למשתלמת יותר מבחינה כלכלית.

צעירים שחושבים על לימודים גבוהים, יכולים לסמן וי גם על הקטגוריה הזו – אזרחי האיחוד האירופי זכאים ללמוד ברוב המדינות באירופה בחינם, או במחיר נמוך בהרבה ביחס לעלות הלימודים בישראל וגם תנאי הקבלה נוחים הרבה יותר.

“אני עוד לא חושבת על לימודים בשלב הזה של הקריירה שלי, אבל בהחלט יכול להיות שארצה לגור במקום אחר לתקופה מסוימת – מבחינתי זו חוויית חיים ששווה לעבור”, אומרת לנו עדן.

איך היה תהליך הוצאת הדרכון?

“עברתי את התהליך בחברת פורטוגליס, שהיא הגדולה ביותר בתחום הזה בארץ, והיה ממש פשוט וקל. עברו איתי על שמות המשפחה ואמרו לי מה המקור של המשפחה שלי. הייתי צריכה ללכת קצת אחורה ולעשות עבודת שורשים קטנה – וזה דווקא היה ממש נחמד לגלות את כל המקורות שלנו”, היא צוחקת.

“בפועל הייתי צריכה להביא תעודות זהות וכתובה של ההורים, ובחברה כבר דאגו לכל השאר. ברגע שראו שאני זכאית לפי השמות, הם המשיכו עבורי את התהליך ואנחנו נתראה שוב בקרוב, אני מקווה – כשאקבל את הדרכון”.

היום התהליך עדיין פשוט וקל

עדן חשפה בפנינו כי היא עובדת בימים אלה על מותג פרטי משלה, בשאיפה להפוך אותו לבינלאומי: “זה אחד הדברים שדחפו אותי להוציא את האזרחות כבר עכשיו”, היא אומרת. “אני רואה קדימה ויודעת שדוגמנות זה לא משהו שיישאר לנצח. כבר עכשיו אני מכינה את עצמי לשלבים הבאים בקריירה שלי. אני רוצה להתפתח לעוד כיוונים ולא להגביל את עצמי רק לעבודה בישראל, ולכן היה לי חשוב להוציא אזרחות זרה לפני שהכל מתחיל.

“אני תמיד גם חושבת באופן פרקטי על העתיד, לא הייתי רוצה להתבאס בעוד כמה שנים שלא עשיתי את התהליך, כי אי אפשר לדעת עד מתי זה יתאפשר, או מתי יהיה מסובך יותר להוציא אזרחות פורטוגלית”.

ואכן, עד לפני כמה שנים ליוצאי עדות המזרח או מדינות הבלקן לא היתה כלל אפשרות להוציא דרכון אירופי. החוק שהתקבל בשנת 2015 פתח את השערים למיליוני ישראלים שהם צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל, ממדינות כמו מרוקו, טוניס, טורקיה, בולגריה ועוד, ואיפשר להם לקבל אזרחות בקלות יחסית.

בפורטוגליס מספרים כי היום התהליך אכן פשוט מאוד, וכי ברגע ששם המשפחה שלכם נכלל ברשימות – רוב הסיכויים שתקבלו אזרחות. עם זאת, הם אומרים כי צפוי שכבר בעתיד הקרוב, התנאים לקבלת האזרחות ייהפכו קשים יותר – והתהליך יהיה מסובך יותר.

רוצים לבדוק האם גם אתם זכאים לאזרחות פורטוגלית ללא עלות?

בהשארת פרטים הנני מאשר קבלת פניות ומידע בנושא הזכאות לאזרחות פורטוגלית ואופן מימושה