כללי

פתאום כולם רוצים דרכון אירופאי: גידול של 300% (!) בביקוש לאזרחות פורטוגלית מידי שנה

זה כבר לא טרנד חדש אבל הוא רק הולך וצובר תאוצה: הישראלים נוהרים לקבלת דרכון פורטוגלי. היתרונות המשמעותיים והתיקון לחוק הפורטוגלי שהפך את ההליך לפשוט במיוחד, יכולים להסביר את הנתונים המדהימים: כ-700,000 ישראלים כבר מחזיקים באזרחות אירופאית כלשהי ומספר המגישים בקשה לקבלת דרכון פורטוגלי (אירופאי) עולה בשלוש השנים האחרונות ב-300% מידי שנה. במקרה הזה לא רק רוצים אלא גם זכאים: מליוני ישראלים זכאים לאזרחות אירופאית.

מיהם האנשים מאחורי המספרים?

שי כהן, סמנכ”ל השיווק של חברת “פורטוגליס”, החברה הגדולה בישראל בתחום האזרחות הפורטוגלית-אירופאית, מסביר את הביקוש הגובר: “מגיעים אלינו אנשים בגילאים שונים וממניעים שונים – צעירים, משפחות עם ילדים ומבוגרים. אחד המניעים המרכזיים הוא הרצון ללמוד לימודים אקדמאיים בחו”ל. בעזרת האזרחות הפורטוגלית ניתן לקבל הטבות משמעותיות בשכר הלימוד באירופה, עד כדי סבסוד מלא, בעוד שבישראל שכר הלימוד יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים בשנה. לקוחות אחרים מחפשים אפשרויות והזדמנויות בתחום התעסוקה ופיתוח הקריירה.

שי כהן, "אזרחות פורטוגלית - חלון הזדמנויות שכדאי לנצל"

אזרחות אירופאית פותחת אפשרויות תעסוקה רבות ומגוונות למשרות המתעדפות מחזיקי דרכון אירופאי. כמו כן, הרבה אמנים וסלבריטאים הגיעו אלינו כשהבינו שיש דלתות חדשות שייפתחו בפניהם עם קבלת האזרחות הנוספת, אבל לא רק הם. רבים רוצים לפתח קריירה בחו”ל במגוון מקצועות.”

“למען עתיד הילדים” – זוהי מגמה נוספת שאנחנו רואים בה גידול משמעותי. הורים שרוצים כבר עכשיו להבטיח את עתיד ילדיהם מבחינת קריירה ולימודים ודואגים שיהיה להם דרכון פורטוגלי (אירופאי) לכל מקרה.”

“אנחנו עדים לגידול אדיר בפניות עד כדי שילוש כמות הפניות והכפלת כמות הלקוחות מידי חודש. היינו צריכים להכפיל את מוקד שירות הלקוחות שלנו ולשלש את מוקד המכירות כדי לעמוד בביקושים”, מוסיף כהן.

האם גם אתם זכאים לדרכון פורטוגלי? לחץ לבדיקת זכאות >>

בהשארת פרטים הנני מאשר קבלת פניות ומידע בנושא הזכאות לאזרחות פורטוגלית ואופן מימושה

חלון הזדמנויות שכדאי לנצל

כאמור, בשנת 2015 תוקן חוק האזרחות הפורטוגלי באופן המאפשר קבלת אזרחות פורטוגלית לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל. התיקון לחוק הפך את הפרוצדורה לפשוטה וקלה, אבל גורמים שונים בתחום מציינים כי ככל הנראה זה לא יהיה המצב לאורך זמן.

שי, אז ההמלצה לציבור היא להזדרז?

“הייתי אומר שכן. כרגע זהו חלון הזדמנויות ייחודי ולדעתי כדאי להזדרז עם התהליך כיוון שיש סיכוי גבוה שבעתיד יתווספו תנאים נדרשים נוספים, והוא יהיה מורכב יותר. רבים מלקוחותינו אכן הבינו את גודל ההזדמנות והזדרזו להתחיל תהליך”

למי כדאי לבדוק זכאות?

כהן מציין נתון מדהים, מיליוני ישראלים זכאים לאזרחות פורטוגלית. “אמנם הנושא כבר תפס בשיחות הסלון וברשתות החברתיות אבל עדיין אין מספיק מודעות בקרב הזכאים” הוא אומר, “הזכאים  מגיעים מארצות מוצא רבות ומגוונות בהרבה מאלה שרוב האנשים מעלים על דעתם. צאצאי מגורשי ספרד הינם בעיקר יוצאי צפון אפריקה (מרוקו, אלג’יר, טוניס, לוב ומצרים), ארצות הבלקן – יוון, בולגריה, יוגוסלביה של פעם, טורקיה, סוריה ולבנון ודרום אמריקה”.

ושוב, שורה תחתונה, מה עושים?

לאור הביקוש, קמו גופים רבים המייעצים ומלווים את התהליך ברמות שונות. אם אתם רוצים להתחיל את התהליך, חשוב לבחור בגוף מקצועי ובעל ניסיון בתחום, שיש לו קשרים עם הרשויות בפורטוגל ומנהל עבורכם את הכל באופן מלא. בשלב הראשון תתבקשו להציג כמה מסמכים בסיסיים כדי לבדוק את הזכאות מול הקהילה היהודית בפורטוגל. שלב האישור הרשמי על ידי הקהילה היהודית הוא השלב המכריע. ממועד החקיקה ועד היום אושרו כ-30,000 בקשות על ידי הקהילות היהודיות בליסבון ובפורטו. “בפורטוגליס אנחנו מטפלים עבור הלקוח בכל התהליך מא’ ועד ת'” מסביר שי, “לא צריך לרוץ לשום מקום או להיתקל בבירוקרטיה מתישה.

גילינו שלרוב הלקוחות אין את היכולת והזמן להתעסק בבירוקרטיה שלעיתים כרוכה בכך. בפורטוגליס אנו לא מלוים את הלקוח אלא עושים את התהליך עבורו.

אנחנו פועלים באמצעות נציגות אופרטיבית ומשפטית דרך עורכי דין מקומיים מובילים ומנהלים קשר ישיר עם הרשויות עד לקבלת האזרחות.”

האם גם אתם זכאים לדרכון פורטוגלי? לבדיקת זכאות חינם השאירו פרטים:

בהשארת פרטים הנני מאשר קבלת פניות ומידע בנושא הזכאות לאזרחות פורטוגלית ואופן מימושה